Recent Posts

środa, 9 lipca 2014

Dlaczego warto keszować z dziećmi?Oto sześć powodów, dla których namawiam znajomych posiadających własny przychówek, by keszowali razem ze mną:


1. Geocaching to rozrywka, która łączy pokolenia. 
Nie oszukujmy się, mało która dziecięca zabawa wydaje się atrakcyjna dorosłym. Nie liczę maniaków modelarstwa, czy osób budujących kolejkę elektryczną przez cały dom. Tymczasem wspólne poszukiwanie skarbów jest szansą na połączenie upodobań.


2. Geocaching to doskonała okazja do zmęczenia materiału. Zajmowanie się dzieciakami to, jak wiadomo, praca która nie ma końca. Szakalom nigdy dość naszej uwagi, nigdy dość zabawy. Zawsze chcą więcej niż dostają. Jeśli zaś przegoni się je po polach i lasach, to pojawia się nadzieja na to, że zmęczone usną trochę szybciej i rodzic będzie miał wreszcie czas dla siebie


3. Oderwanie od monitora. Keszowanie to zabawa w starym stylu, sprzed epoki komputerów. Jak rozkosze mojej młodości: jazda na rowerze, budowanie domku na drzewie, tworzenie baz i band. Zwiększa się możliwość, że dzieciak się nie zapasie i będzie trochę bardziej wysportowany. Guza i tak sobie nie nabije bo jest pod kuratelą rodzica.


4. Walor edukacyjny. Łatwa i przyjemna nauka historii, geografii czy biologii. Wiedzę można podsuwać w przystępny sposób, a właściwie podsuwa się sama. Zapewniam, że doskonale pamiętam większość krajoznawczych wycieczek z rodzicami, które odbyłam jako młodociany upierdliwiec i niektóre szczegóły topograficzne utkwiły w mojej głowie na lata. Chociaż byłam tylko rozkojarzonym dzieciakiem, podnieconym, przede wszystkim, przesuwającym się krajobrazem, to jednak wiedza mimowolnie się przyswoiła.


5. Walor ekologiczny – można walnąć dziecku umoralniającą gadkę o ekologii, śmieciach, ochronie przyrody itp. Że nie można zrywać każdego ślicznego kwiatka, który nas zachwyci. Rzucać papierka po cukierku byle gdzie. Ryć w lesie (w poszukiwaniu skrzynki skarbów) jak dzika świnia...
W ramach akcji CITO, w niektórych skrzynkach można znaleźć worki na śmieci, do wyzbierania syfu w okolicy kesza. W Polsce ze świadomością ekologiczną jest cały czas kiepsko, toteż przy keszowaniu pojawia się okazja, by wychować narybek trochę lepiej, niż my byliśmy wychowani


6.Walor psychologiczny – nauczenie dziecka, że istnieje związek między działaniem a efektem. Kto szuka, ten znajduje i tym podobne banały (dobrze jednak, żeby znalazły choć częściowe odzwierciedlenie w rzeczywistości). Oraz, że czasem trzeba pogodzić się z porażką, gdy nie znajdziemy skrzynki.

Brzóstków

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Jako posiadaczka dwoch potworzyc-potwierdzam :-) u nas funkcjonuje to jako szukanie skarbow :-)

Anonimowy pisze...

Jako posiadaczka dwóch potworzyc proponuję kolejny post pt " do czego jeszcze przydają się nam szakale" ;)

Publikowanie komentarza