Recent Posts

piątek, 12 września 2014

Prywatne życie lisa i borsuka

Lisek z figlarnie wystawioną z ramy łapeczką

Artysta w środowisku leśników może dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy ze świata fauny. Oto czym wzbogaciłam swoją wiedzę, podczas pracy nad borsukiem i lisem:

Nora borsuka

Borsuk ryje bardzo rozgałęziony system nor. Rozbudowywany przez kilka borsuczych pokoleń, może mieć kilka pięter, kilkadziesiąt wyjść i nawet 50 metrów kwadratowych powierzchni. To lepszy metraż niż ma do dyspozycji niejedna ludzka rodzina. Borsucze salony są posegregowane pod względem użytkowym. Są osobne pomieszczenia sypialne, osobne do wychowywania młodych. Brak kibelka, bo borsuki załatwiają się na zewnątrz.
Czasem na peryferiach borsuczej rezydencji osiedla się na doczepkę lis. Gospodarze mogą zezwolić na taką równoległą, sępią egzystencję, z tym, że używają zawsze odrębnych wyjść, aby się nie spotkać ani nie powąchać.

Nora lisa

Lisią norę od borsuczej odróżnimy po tym, że brak prowadzących do niej ścieżek, które wydeptują ciężkie i lubiące rutynę borsuki. Lis nie zawsze wraca na noc do swego apartamentu. W pogodne dni szuka sobie kryjówki w lesie. Małe lisunie zaczynaja wychodzić przed dom w wieku 3 tygodni i w przeciwieństwie do rodziców, są aktywne głównie w dzień.

Kolor lisa  

Oprócz rudego, istnieje też wersja lisa w kolorze białym. Lis polarny czyli piesiec. Niestety na lato traci on swoje śliczne futerko, a w okresie przejściowym wygląda nad wyraz szpetnie.

Wersja urocza i napuszona. Źródło
 
Smętny ogigiel. Źródło: wikipedia

Życie intymne

Lis, poza okresem godowym, woli egzystować samotnie, podczas gdy borsuk żyje na kupie, całą rodziną i jest monogamistą.

Współpraca przy polowaniu

Niekiedy lis i borsuk współpracują przy polowaniu. Borsuniu rozkopuje norę gryzoni swoimi łapkami przystosowanymi do rycia w ziemi, tymczasem lisuś odcina ofiarom drogę ucieczki. 
Zdobyłam też szczątkowe informacje o innych zwierzątkach:


Odporność jeżyka i kolor żmii

Jeż jest najbardziej odpornym na trucizny zwierzęciem w naszym lokalnym ekosystemie. Może zjeść prawie wszystko i nie zdechnie. Z wyjątkiem pestycydów. Kiedy zżera drobne gryzonie podtrute już nieznacznymi ilościami chemikaliów, wówczas sam się powoli zatruwa, niczym wiedźmin Geralt eliksirami.

Żmija występuje w trzech kolorach: odmiana brązowa, szara i czarna. Czarna należy do najrzadszych. Jako jedyny wąż występujący w Polsce ma pionową źrenicę. Po tym szatańskim oku można odróżnić ją od innych węży.


Lisek przed moim wkroczeniem do akcji

Lisek wersja ostateczna (ze żmijką u stóp)

Borsuniu

I zbliżenie jego milusiej mordki


Portret zbiorowy

0 komentarze:

Prześlij komentarz