|
Lisek z figlarnie wystawioną z ramy łapeczką |
Artysta w środowisku leśników może dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy ze świata fauny. Oto czym wzbogaciłam swoją wiedzę, podczas pracy nad borsukiem i lisem:
Nora borsuka
Borsuk ryje bardzo rozgałęziony
system nor. Rozbudowywany przez kilka borsuczych pokoleń, może mieć kilka pięter, kilkadziesiąt wyjść i nawet 50 metrów kwadratowych powierzchni. To lepszy metraż niż ma do dyspozycji niejedna ludzka rodzina. Borsucze salony są posegregowane pod względem użytkowym. Są osobne pomieszczenia sypialne, osobne do wychowywania młodych. Brak kibelka, bo borsuki załatwiają się na zewnątrz.
Czasem na peryferiach borsuczej rezydencji osiedla się na
doczepkę lis. Gospodarze mogą zezwolić na taką równoległą, sępią egzystencję, z tym, że używają zawsze odrębnych wyjść, aby się nie spotkać ani nie powąchać.
Nora lisa
Lisią norę od borsuczej odróżnimy po tym, że brak prowadzących do niej ścieżek, które wydeptują ciężkie i lubiące rutynę borsuki. Lis nie zawsze wraca na noc do swego apartamentu. W pogodne dni szuka sobie kryjówki w lesie. Małe lisunie zaczynaja wychodzić przed dom w wieku 3 tygodni i w przeciwieństwie do rodziców, są aktywne głównie w dzień.
Kolor lisa
Oprócz rudego, istnieje też wersja
lisa w kolorze białym. Lis polarny czyli piesiec. Niestety na lato
traci on swoje śliczne futerko, a w okresie przejściowym wygląda nad wyraz szpetnie.
|
Wersja urocza i napuszona. Źródło |
|
Smętny ogigiel. Źródło: wikipedia |
Życie intymne
Lis, poza okresem godowym, woli egzystować
samotnie, podczas gdy borsuk żyje na kupie, całą rodziną i jest
monogamistą.
0 komentarze:
Prześlij komentarz